II Pułtuskie Teatry Amatorskie – Konkurs „PTA-K” 2016

Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku po raz drugi realizuje projekt „Tradycje teatralne Pułtuska” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach którego odbędzie się konkurs teatrów amatorskich „PTA-K”.

 

W ubiegłym roku Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku realizowało autorski projekt dyrektor Izabeli Sosnowicz-Ptak pod nazwą: „Tradycje teatralne Pułtuska” dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach promesy Ministra „Teatr 2015”. Projekt nawiązywał do chlubnych tradycji teatralnych pułtuszczan, począwszy od teatru jezuickiego, kolejne grupy amatorów XIX i XX wieku, aż po czasy współczesne. Składał się z kilku elementów, a mianowicie: konferencji popularno-naukowej, wystawy o historii pułtuskich teatrów oraz konkursu. Założeniem głównym projektu było ożywienie amatorskiego ruchu teatralnego dorosłych, dlatego został ogłoszony konkurs Pułtuskie Teatry Amatorskie – Konkurs „PTA-K”. Grupy teatralne miały do wyboru sztuki, które w historii lokalnego teatru grane były na pułtuskiej scenie.  Wszelkie oczekiwania przeszedł „Tydzień premier”, kiedy to Pułtusk żył atmosferą teatru. Wielkie zainteresowanie ubiegłorocznym projektem „Tradycje teatralne Pułtuska” spowodowało, że ponownie został złożony wniosek na dofinansowanie podobnego przedsięwzięcia w 2016 roku. II Tradycje teatralne Pułtuska,  będące  niejako kontynuacją wystawiania sztuk przez aktorów amatorów i tym razem zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W założeniach tegorocznych oprócz Pułtuskie Teatry Amatorskie – Konkurs „PTA-K”, znalazły się warsztaty dla uczestników konkursu, które zostały przeprowadzone w trzech dziedzinach: mowa sceniczna, ruch sceniczny oraz scenografia i kostiumy. Grupy teatralne, które zgłosiły się do udziału w konkursie mogły skorzystać z naszej propozycji.

Warsztaty z mowy scenicznej i techniki wymowy przeprowadziła dr hab. Bożena Suchocka-Kozakiewicz, przewodnicząca jury konkursowego z ubiegłego roku; aktorka, reżyser, pedagog Akademii Teatralnej, asystent Andrzeja Strzeleckiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Davida Schwizera, Michaela Hacketta, Piotra Cieślaka, Filipa Bajona. Reżyserowała na scenach Teatru Dramatycznego w Warszawie, Teatru Narodowego, Teatru Ateneum, Teatru Rozmaitości, Collegium Nobilium i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kolejnymi były warsztaty dotyczące ruchu scenicznego, które poprowadziła Małgorzata Jóźwiak; aktorka, pedagog i wykładowca w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z dziedziny historii kostiumu, tańca i obyczaju (na wydziałach: aktorskim oraz reżyserii dramatu). Prowadzi również liczne szkolenia dla firm oraz osób pracujących dla filmu (zasady obyczaju) i dla teatru (ruch sceniczny).

Natomiast w tajniki scenografii i kostiumów wprowadził uczestników Jan Kozikowski; scenograf, kostiumograf, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie i student Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Debiutował scenografią do „Świętego Mikołaja” McPhersona w reż. A. Glińskiej w Teatrze Ateneum im. S. Jaracza w Warszawie, z którą współpracował także przy „Testosteronie” A. Saramonowicza w Teatrze Montownia. Przygotował scenografie do wielu spektakli, które były częścią polskich ekspozycji na  praskim Quadriennale Scenografii w 2004 i 2008 roku. Był również nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za kostiumy do filmu „Pół serio”, do którego również robił scenografię.

Uczestnicy II edycji Pułtuskie Teatry Amatorskie - Konkurs „PTA-K”, z zapałem ćwiczyli pod okiem wspaniałych fachowców. Warsztaty dały również okazję do rozwiązywania problemów dotyczących realizacji spektakli, zarówno jeśli chodzi o grę aktorską, właściwą (trafną) obsadę ról jak i dylematy techniczno-scenograficzne.

Ważne jest to, że zgłosiły się kolejne grupy teatru amatorskiego i w drugiej połowie października znów będziemy mogli przeżyć ekscytujący „Tydzień premier”. W ramach konkursu obejrzymy: „Igraszki z diabłem” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego, „Pierwiastek z minus jeden albo najważniejszy dzień w życiu” w wykonaniu zespołu teatralnego z Nadleśnictwa Pułtusk, „Mąż zmarł ale już mu lepiej” w wykonaniu Teatru Cioci Heni z Szelkowa, „Ożenić się nie mogę” w wykonaniu Grupy Teatralnej WIKT z Winnicy, „Edukacja Rity” w reżyserii Krzysztofa Kamińskiego oraz „Szarlotka z herbatą” w wykonaniu grupy  „Senior Wigor” Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pułtusku.

W tym roku zostały również wprowadzone zmiany w regulaminie konkursowym. Dotyczyły one głównie wysokości i podziału nagród finansowych: I miejsce 4.000 złotych; II miejsce 3.000 złotych; III miejsce 2.000 złotych oraz dwa wyróżnienia po 500 złotych. Regulamin przewiduje również przyznanie nagród niefinansowych za rolę żeńską, męską, dla reżysera oraz ewentualnie inne zaproponowane przez Jury. Oprócz tego przewidziane są Nagrody Publiczności dla grupy teatralnej oraz dla aktora ulubieńca publiczności.

II Pułtuskie Teatry Amatorskie – Konkurs „PTA-K” 2016 rozpoczyna się 22 października.

Zapraszamy na spektakle premierowe.

                                                                                                           Izabela Sosnowicz-Ptak